Prvý kontakt s padelom v ľuďoch zanecháva výborný pocit a prebudí záujem o túto zábavnú hru. Dokáže sa však padel časom dostať z okrajovej pozície a byť športom, ktorý poznajú v každej domácnosti? Francúzi ponúkajú odpoveď na túto otázku.
Určite viete, že v susednom Španielsku padel už dávno prekonal všetky očakávania a umlčal skeptikov. Ide po futbale o druhý najpopulárnejší šport, predbehol dokonca aj tenis. Ale je takýto úspech možný v iných krajinách?
Vo Francúzsku momentálne padel zažíva obdobie silného rozvoja. Zástupca magazínu Padel Mag Franck Binisti sa nezdráha použiť slovo “boom”. Zo začiatku bol padel záležitosťou len skupiny zasvätencov. Binisti však opisuje model, vďaka ktorému padel u nich oslovil aj širšiu verejnosť.
Partia nadšencov, kluby, federácia
Táto trojkombinácia dokáže veci postupne rozhýbať. Po istom čase sa do padelového dobrodružstva začali zapájať kluby, hoci aj bez vzájomnej koordinácie. Konečný impulz mu dala Francúzska tenisová federácia (FFT), jedna z najväčších francúzskych športových asociácií, keď si padel zobrala pod svoje krídla.
Výhodou FFT je, že padel v nej získal potenciál v podobe desiatok tisíc tenisových klubov. Tie postupne rozširujú svoje služby o možnosť zahrať si padel. Alebo dokonca rušia tenisové kurty a nahrádzajú ich padelovými. Dnes je vo Francúzsku padel už módnym športom, čo navyše vytvára úrodnú pôdu pre marketérov a reklamu.
Obavy z osudu squashu
Vedeli ste, že v podobnej situácii bol pred 15 rokmi vo Francúzsku squash? Predpovedali mu skvelú budúcnosť a rozmach. Nakoniec však mal problém vzchopiť sa a nabrať druhý dych. Preto sa niektorí pýtajú, či nečaká podobný príbeh aj padel.
Binisti sa tohto scenára nebojí. Dá sa podľa neho očakávať, že do roku 2022 budú vo Francúzsku mať desať až 15-tisíc certifikovaných a k tomu ďalších 60-tisíc pravidelných hráčov padelu.
V súčasnosti sa žiaden Francúz neživí týmto športom. Takisto sa im nedarí postúpiť z predkvalifikácie na medzinárodných turnajoch. Francúzi si uvedomujú obrovskú konkurenciu najmä v podobe španielskych hráčov. Pred Francúzmi je teda množstvo práce. No čím viac významných klubov ho bude podporovať, tým viac sa bude padel šíriť.
Prečo by takýto príbeh nemohol mať aj padel na Slovensku? Model, ktorý Francúzom tak dobre zafungoval, môže byť skvelou inšpiráciou aj pre nás.
msv